Home

Sameknivar signaturer

Hej! Jag har precis ärvt en samekniv av min morfar, som köpt kniven under nån av sina turer i fjällen. Jag fick även en sölja som han hade köpt i samband med kniven. Jag undrar om någon har en aning om vem som har gjort kniven, eller söljan. Finns ingen signatur på söljan däremot står det PL om.. I vår butik Risfjells Sameslöjd i Vilhelmina får du ta del av trummor, knivar, kåsor, smycken, askar, armband, trä och hornslöjd, björn och vargspjut, skinnslöjd och skedar Världens största samekniv, den unika älghornstrumman, replik på samiska pilbågen, brudkrona i horn och det gamla nåjdmönstret from Marsfjäll Hos os Gammal samekniv, 18 cm. 610 kr: Dubbelkniv, 21 cm hela. 1495 kr: Sameknivar . 1924 och . 1922 märkt PKF. 5200 kr för bägge: Sameknivar . Daterad 1922 . Troligen Gubben Knektar. 2200 kr för bägge : Gehäng med fint bälte. 1120 kr: Kniv med Kniv-Elis stuk men märkt H.M., enligt uppgift kan den vara från Malå, märkt 1922, 20,5 c

Vem har gjort denna kniven? Utsidans foru

  1. Lustig samekniv. 800 SEK: Storkniv, 28 cm. Ni som har Hyytinens bok Finnish Knives and Bayonets, en liknande kniv finns på framsidan och inne i boken. Helt klart samma knivmakare. 1030 SEK. M.H.M är signaturen, kan det vara Hermann Mattsson? 6 tum såldes i USA. 130 dollar: Matti Jonsson, Vittsele, 20 cm. 2125 SEK: Tidig och vacker samekniv.
  2. ne, 18 cm hela. 300 dollar: Osignerad hornkniv med fint skuret mönster, 17,5 cm kniven. 1500 SEK: Gammal samekniv, 16,5 cm, märkt H.W. 1675 SE
  3. Välgjorda knivar tillverkad i finaste masurbjörk, renhorn och rostfritt stål. Missa dessutom inte vårt exklusiva utbud av knivar, jaktknivar, fiskeknivar och filéknivar i vår webshop
  4. Äldre samekniv, 23 cm. 1350 SEK. Storkniv av Anders Jonsson, 33 cm hela. 3550 SEK : PKF1918, Pava Katarinasson Fankki, 25 cm. 11000 SEK: Anders Sunna, 23 cm hela. 3351 SEK : Signerad N. N. Skum . Såldes på ett större auktionsverk, man bara undrar..... 10000kr pl slagavgif
  5. Välkommen till Signaturer.se: Här hittar du information om många av de Svenska porslins- och keramiktillverkarna. Allt från de större fabrikerna till den enskilde krukmakaren. Du.

Sameknivar priser. Med två Jon Pålsson Fankki inleder jag hornkniv 2013. Kniven är 25 cm inklusive slida och är en av få knivar som JPF tillverkade där han ristade in en ren Vesslans Verktyg AB Bygatan 9 795 35 RÄTTVIK SWEDEN E-post: info@vesslansverktyg.se Försäljning: Vesa Alalauri Mobil: 076-402 67 71 Försäljning & kontor: Anna-Stina Anderss Ska du köpa kniv hittar du traditionella knivar hos oss till riktigt bra priser. vi har knivarna du behöver, allt från svampkniv,jakt och fiske till stor samekniv.allt från den nordiska taigan. Kniv för bushcraft vid lägerelden till stor huggare för veden. Filékniven för fisken till svampkniv till att rensa svamparna. Vi har knivarna med kvalité och billigaste priser i Sverige

Sameknivar Sven-Åke Risfjell samt jakt- och fiskeknivar i horn och masurbjörk. Jag tillverkar sedan 1980-talet traditionella handgjorda sydsamiska halvhorns knivar och helhornsknivar i horn och masurbjörk med sydsamisk gravyr och egensmidda knivblad i kolstål. 2006 hittade jag ett bortglömt sydsamiskt mönster från Marsfjällen i. Jag har hittat på en loppis denna fina samekniv signerad BA07. Jag tycker den är mycket vacker och välgjord. Jag vet inget om sameknivar och skulle vilja veta så mycket som möjligt. Den är 18 cm lång med kniven i slidan och själva kniven är 13 cm lång. Nobi Medlem Användarnamn: Nobi Meddelande nummer: 169 Registrerat: 9-200 Signaturer:sameknivar Kulturknivar:svensk knivförening Yxtillverkning/Yxmuseum: Gränsfors Bruk Historik om yxsmedjor/ Urafors yxfabrik Svenska skulptörer 660 sidor: Wikipedia Statyer/konst: Hudiksvalls kommun. Se film om stenhuggeri på YouTube. Se film om spiksmed på YouTube. Se film om Yx- och knivtillverkning från Gränsfors SAMEKNIVAR, 2 st, bl. a. Erik Tuolja, Porjus. Halvhornskniv respektive helhornskniv. Halvhornskniv med knivslida av renhorn med stiliserad dekor, signerad ET. Handtag av björk samt renhorn. Upphängningsanordning av läder. Längd 25 cm. Helhornskniv med knivslida av renhorn med stiliserad dekor samt signatur SL. Handtag av björk samt renhorn

Risfjells Sameslöjd - Vi vill sprida kunskap om den

  1. Renhorn, ristad dekor, björk, slidor i ben och skinn/läder. Längd inkl slida 20-28,5cm. Signaturer och märkningar, påskrift Undersåker 1960; AS 1915; ett tecken
  2. Hittade 9 produkter. Bild Objekt Pris Pris; Knivmakaren 1995, Tidskrift för knivslöjdare. 25 kr Bokbörse
  3. Sveriges största cirkulära marknad • Köp & sälj begagnat & second hand - enkelt & hållbart. Mode, Inredning, Elektronik, Motor, Samlarobjekt & mer Trader
  4. Stockholms Auktionsverk Online 756235. SAMEKNIVAR, 2 st, osignerad respektive oidenitiferad signatur, 1 men skaft i masurb, detalj i renhorn, blad i stål, signerad BR, slida i trä med läder
  5. Hej, någon som känner igen signaturen på denna samekniv? Vem kan ha tillverkat den? Se bilder. Tillverkad av horn/ben, läder och stål. Bladet är omärkt. Läderupphängningen är på framsidan signerad med ett S i ett större G samt årtalet 1914. Total längd ca 21 cm
  6. Njut av ren och älgdelikatesser från Norrbotten som torkat och rökt kött. Handla direkt online i vår webbshop www.arcticshop.s

Stockholms Auktionsverk Online 717669. SAMEKNIVAR, 4 st, osignerade samt 1 oidentifierad signatur, halvhorn samt helhorn, skaft i horn, slida i horn och läder, blad i stål, samtliga med glödrita AntikPrat » Konst » Utländsk konst » Arkiver fram till 2012-mars-29 » SÖKA SIGNATURER Författare: Meddelande: Peggysue Medlem Användarnamn: Peggysue Meddelande nummer: 50 Registrerat: 9-2010: Skickat fredag den 18 november 2011 - 10.28: Finns det någon sida där man kan söka och jämföra signaturer på konst Dec 11, 2016 - Sveriges största cirkulära marknad • Köp & sälj begagnat & second hand - enkelt & hållbart. Mode, Inredning, Elektronik, Motor, Samlarobjekt & mer Trader

sameknivar, lappknivar, huggare - CULTU

Samekniv signatur Här hittar du en enkel och snabb prisjämförelse. Sök och jämför Samekniv signatur till ett billigt pris antingen från en dator eller din mobil. Vi visar billiga produkter från ett stort antal webbutiker, samt även auktionsprodukter från Tradera 2018-sep-29 - Knivar från Skandinavien på Tradera Köp & sälj begagnat & oanvänt på Tradera - enkelt & hållbar AntikPrat » Technica, nautica & militaria » Arkiver fram till 2014-maj-29 » Sameknivar hjälp med signaturer Författare: Meddelande: Hans B Oregistrerad gäst: Skickat tisdag den 25 februari 2014 - 12.47: TS ? RH ? och HJM vore roligt veta. Lappen Oregistrerad gäst Samekniv, med signatur på fodralet se bild, bladlängd: 12,5c

Köp online Sameknivar Finland Bl.a B.S. Iis.. (419894002) Knivar från Skandinavien • Avslutad 4 okt 17:36. Skick: Begagnad Fri Frakt Auktion • Tradera.co Hejsan! Lite osäker på vart detta inlägget passar in så jag testar här. För något år sedan fick jag en kniv utav en vän. Efter att på senare tid ha börjat arbeta så har jag använt kniven i jobbet och ständigt fått kommentarer om hur fin den är På denna sida hittar du knivar som är tänkta att användas i skog och mark eller hemma i snickarboa. Knivbladen tillverkar jag själv eller köper av erkändt duktiga knivsmeder som Pär Björkman , Poul Strande , Gunnar Bergström och Lars Svan.. Skaften gör jag mestadels av stabiliserat trä

Har du frågor eller funderingar? Vår [kundservice] når du här Facebook Vi finns även tillgängliga på vår Facebooksida där ni är välkomna att ställa frågor och diskutera Köp online Samekniv av Lars Pirak från Jokkmokk (367261846) Knivar från Skandinavien • Skick: Begagnad Fri Frakt • Tradera.co SAMEKNIV, oidentifierad signatur, horn, läder, träinläggnignar, genombruten dekor, knivens längd 21 cm (längd 23 cm inkl balja Samekniv signerad på knivbladet Johannes Lauri Rovaniemi. Slida i ben och läder med dekor på framsida och märkt Haparanda 1942 på baksidan. Knivhandtag i ben dekorerat, knivbladet är avbrutet, slitage på lädret, svärtat knivblad. Tydlig signatur på knivbladet men svår att fånga på bild Signaturen Samekniv i Kuriosa. Dela Publicerat Mycket vacker och skickligt gjord samekniv som vår Kuriosa-expert Mats Höggren inte kan klura ut vem som är slöjdaren

Total längd: 23 cm i fodral Traditionell samekniv, handgjord Fin! Lappknivar hantverk 5 000:- Togs bort 9 år sedan - Till försäljning i 2 månader 2 Lappknivar i ett fodral 2,250kr , den bredvid 1250kr. Här hittar du produkter i smide, trä och renhorn. Många av dom är helt handgjorda och unika i sitt slag. Äkta hantverk från Sverige ben, bär signatur EK(ev KE?) 92, blad med smedsstämpel S Träffar för samekniv. Till salu 6. Sålda föremål 1,979. Skapa bevakning för samekniv. Skapa bevakning för samekniv Vi skickar dig ett e-mail när något som matchar din sökning finns till försäljning. Sortera efter. Filter. Sortera efter Det är Erik Tuolja från Stora Sjöfallet(Porjus) 1915-78. Vi brukar säga att han var den förste same som på heltid sysslade med sameslöjd för försäljning

Björk med detaljer av renhorn och läder. Oidentifierad signaturer. En daterad 1995. Längd 23-24 cm. Slitage Lauritz.com - Två sameknivar varav den ena har en extra kniv. Den stora med extra kniv har handtag i masurbjörk och ben. Den mindre med liknande handtag och signaturen R B på bladet och med läderskida i form av fisk. Den stora har en längsta längd på 36,5 cm och den mindre 23,5 cm (med skidan). Det längsta. SAMEKNIVAR, 4 st, osignerade samt 1 oidentifierad signatur, halvhorn samt helhorn, skaft i horn, slida i horn och läder, blad i stål, samtliga med glödritad dekor samt 1 signerad SNM, längd ca 11, 14, 15, 18 c

Etiketter. metall (3551) Apply metall filter diverse (2094) Apply diverse filter mässing (1648) Apply mässing filter teknika (1464) Apply teknika filter tecnica (1459) Apply tecnica filter asien (1316) Apply asien filter böcker (1250) Apply böcker filter asiatisk (1176) Apply asiatisk filter trä (1167) Apply trä filter kina (863) Apply kina filter europa (854) Apply europa filte Samekniv Auktionsnr 613214 . Beskrivning KNIV, samearbete, graverad dekor av nordsamisk typ, längd 22 cm, med kåta . Kategorier Vapen/Medaljer, Etnografica . Visas Magasin 5, Frihamnen, Stockholm Monter 1 Lägg till i minneslistan . Dela. Samekniv, ben, bär signatur EK(ev KE?) 92, blad med smedsstämpel SB - auktioner med konst antikviteter och design, inredning och dekorativa föremål - auktioner på nätet SAMEKNIVAR, 2 st, en Janne Marttiini. Knivslidor av läder. Stor kniv med fäste av björk. Dekorerat knivblad med otydlig signatur J Marttiini Rovaniemi Lapinleuku Sotannisto 1940. 46 cm. Mindre kniv med fäste av renhorn. 31 cm. Vissa skador på läder. Följerätt: Nej. Placering: Köpinformation Signatur på samekniv Samekniv i Kuriosa. Dela Publicerat onsdag 10 oktober 2007 kl 12.26 Samekniv i helhorn, graverad dekor, signerad Thore Sunna. 27 cm lång. Värde 8000-10000:-.

Hem Logga in Skapa konto Logga in Skapa konto . Slagauktioner Contemporary Art & Design 626 Important Timepieces 627 Modern Art + Design 628 Important Winter Sale 629 Tidigare auktione Uppdaterad personuppgiftspolicy och användning av kakor. Nytt regelverk för behandling av personuppgifter (GDPR) träder i kraft 25 maj 2018. Vi har därför gått igenom våra rutiner för behandling av personuppgifter, samt uppdaterat vår personuppgiftspolicy Gör din egen kniv med ett knivblad från Slöjdfokus. Vi har knivblad i många olika typer, material och märken, t.ex. från Brusletto, Helle och Fulltang Renhornskniv/samekniv? Hej! Jag har en gammal kniv som tillhörde min styvpappa. Jag hittar ingen gravering på varken kniven eller slidan. Någon här som kanske vet vem som har gjort den. En fin kniv som aldrig är använd. Kan vara kul att veta lite mer om den. Svara

Priser sedan Etiketter. sameslöjd (226) Apply sameslöjd filter samearbete (218) Apply samearbete filter samearbeten (217) Apply samearbeten filter sameknivar (137) Apply sameknivar filter samisk slöjd (133) Apply samisk slöjd filter samekniv (78) Apply samekniv filter ädelmetall (67) Apply ädelmetall filter silver (66) Apply silver filter vintage (25) Apply vintage filte Murberget | CollectiveAcces Hem Logga in Skapa konto Logga in Skapa konto . Slagauktioner Glädje, omtanke, respekt - En samtida samling H061 Contemporary Art & Design 626 Important Timepieces 627 Modern Art + Design 628 Important Winter Sale 629 Tidigare auktione Redirecting to /auktioner/objekt/476109416/samekniv-med-signatur (301

Din sökning efter konst, design, antikviteter och samlarföremål börjar hä Signatures, monograms, biography and art prices by Tore (Sami Artist) SUNNA, 1942-2006, Sweden. Also known as 'TS' (Se signatur) Anders Fankki kom från Kaitum och levde mellan åren 1916-1985. (Sthlm) och kan skickas. (sameslöjd, samekniv, kniv, Anders Fankki) Sameslöjd Togs bort 8 år sedan - Till försäljning i ett år Besök www.lapplandart.se . Vi har exklusiva sameknivar och annan konst av de mest. 2017-jul-16 - Denna pin hittades av Jean-José Tritz. Hitta (och spara!) dina egna pins på Pinterest Samekniv ,Samekniv - 2 St Knivar I Trä & Horn Hantverk Signerad A

Köp en handgjord kniv direkt i vår webshop Arcticsho

Auctionet har nätauktioner med inredning, design, konst och vardagsantikviteter. Vi samlar Europas auktionshus. Bjud på auktion idag Har ärvt en samekniv som jag skulle vilja veta mer om, vem som har gjort kniven samt ev värd. Jag hoppas ngn på forumet kan hjälpa mej då jag ej vet ngt om kniven. Signaturen är FFm 78 Kniven är i bra skick tycker jag men har ett litet nagg i hornet högst upp KNIVAR, Svenska, , Två stycken sameknivar, halvhorn, signatur, Tore Sunna och Ingvar Svonni, totallängd ca 24cm, spår av rost på ena bladet, GOTT SKICK . Starting price: 2000 - 3000 SEK Final price: 2000 SE

NILS JOHAN LABBA

Signaturer.se - Porslins- och Keramikstämpla

Fotografera ditt objekt. Finns de stämplar, signaturer eller etiketter så fotografera gärna även dessa. Det underlättar Lampor & Belysning, Silverföremål, Sameslöjd & Samearbete, Sameknivar, Handknutna orientaliska mattor, Klockor, Fickur & Armbandsur, Retro, Orientaliska hantverk (Från bland annat Kina, Ryssland, Japan med. Auctionet holds online auctions with furniture, design, art and everyday antiques. We unite European auction houses. Bid online today

Sameknivar priser — ovanlig kniv i flera olika stilar men

Postat: 2013-10-26 15:23:36 Rubrik: samekniv: Hej jag undrar om någon vet vem som tillverkar knivar och har signatur JP? [ Rapportera] Till överst på sidan: Anders i Bryna Expert Registreringsdatum: 20 november 2010 Inlägg: 88: Postat: 2013-10-27 13:25:43 Rubrik Signature considered genuine. Name Lars NUTTI. Birth 1933, Sweden. Sameknivar, 2 St, Per Henrik Simma, Lannavara Resp Trol Lars Nutti, Gällivare. Price SEK 2,800 (€337) Estimated SEK 2,000. Medium Handicraft, arts and crafts, Sami handicrafts Size 0 x 25 cm (0x10 in) Sold a Whether you are a hiker, someone who enjoys the outdoors, a cook, a carpenter or all of the above, there is a suitable Marttiini knife for every situation Samekniv Av Torsten Fankki Från Kaitum: 18500 kr: 2229421681: 18500: 1: Köp direkt: Ren Och Same Av Kjell Bergqvist Från Gällivare: 1850 kr: 2229421681: 1850: 1: Köp direkt: Gudafigur - Vindens Gud - Av Lars Levi Sunna Från Årosjokk: 4500 kr: 2229421686: 4500: 1: Köp direkt: Samekniv Av Peter Fankki Från Kaitum: 9500 kr: 2229488457.

sameknivar, lappknivar, huggare

Knivar - Trapperprodukter

Sameknivar, jakt- och fiskeknivar - Risfjells Sameslöjd

Samekniv, med signatur på fodralet, bladlängd: 12,5cm. Ej med på visning Samekniv signerad av Hans Carlsten, Skellefteå, Helhornskniv med högklassiga flätade mönster. Sigerad på motstående sida. Längd totalt: 22,2 cm. ANM. Hög kvalité. SÅLD Pris: 4 300 kr : Samekniven ovan. Undersidan med signatur. Sparbössa med räkneverk. Plåt. Då räkneverket gått runt öppnas lådan nertill automatiskt

Signatur samiska knivar och nordiska hornslöjdare

AntikPrat: Samekniv, vem har gjort den

Samekniv, otydlig signatur, 17cm. Ej med på visning. 650 kr. Utrop: 250 kr. Visa vara. Auktionsnr: 4412 Varunr: 1 636 625 Övrigt Övrigt. Väska Michael Kors Florence. Ben/horn, längd: 28. Logga in för att se pris. Läs mer om Samekniv; Relaterad KNIVAR, Svenska, , Två stycken sameknivar, halvhorn, signatur, Tore Sunna och Ingvar Svonni, totallängd ca 24cm, spår av rost på ena bladet, GOTT SKIC Starting price: 2000 - 3000 SEK Final price: 2000 SE jag gillar att använda sax istället för kniv vid matlagning. Ofta så går det mycket snabbare och smidigare att klippa maten istället för att skära den. Många tycker t ex att en pizzaslicer är en smidigt sätt att skära pizza, men för mig går saxen my..

Lokala konstnärer - Dellenportale

KNIVMAKAREN NR 1 2011. En stor knivprofil har lämnat oss! Jan-Erik Skoog, en stor kniventusiast, knivsamlare och färgstark person har, som vi meddelade i förra numret av Knivmakaren, gått ur. 2013-apr-03 - #Strömeng Samekniv 8+3 Inch Dubbelkniv - (KS8+KS3) #knife from #Lappland used by the #saami people iFokus är ett nätverk av intressesajter om allt mellan himmel och jor Amazon.com : Stromeng KS8 Samekniv 8 from Norway : Sports & Outdoors. Skip to main content. Try Prime EN Hello, Sign in Account & Lists Sign in Account & Lists Returns & Orders Try Prime Cart. Sports & Outdoors. Go Search Hello.

Les 211 meilleures images de Puukko / Finnish knife

SAMEKNIVAR, 2 st, bl

1224327. SAMEKNIV Renhorn, oidentifierad signatur. Halvhornskniv. Knivblad av stål märkt Brusletto. Längd 20 cm. Helhetsintrycket är gott. Auktio Pant - Sefina Svensk Pantbelåning AB - Klubbas online - 2016-10-11. Fritid Övrigt. Väska, Michael Kors Camden snr: aq-1411, svart läder med guldfärgade detaljer, mått ca 40x10x27c

SAMEKNIVAR, 4 st, två med signaturer, 1900-tal

Amazon.com : Stromeng KS9 Samekniv 9 from Norway : Sports & Outdoors. Skip to main content. Try Prime EN Hello, Sign in Account & Lists Sign in Account & Lists Returns & Orders Try Prime Cart. Sports & Outdoors. Go Search Hello. Oct 22, 2017 - This one I made for Sami man from northern Finland. Interestingly, the blade was hand forged by northern Finland blade smith Pasi Hurttila. This is..

Samekniv - Sveriges bästa priser och sortimen

Amazon.com : Stromeng KS5OF Samekniv 5 Old Fashion from Norway : Sports & Outdoors. Skip to main content Hello, Sign in. Account & Lists Sign in Account & Lists Returns & Orders. Try Prime Cart. Sports & Outdoors. Go Search Hello Select your. Renhornskniv/samekniv? 4 svar CarolinaF91 2017-11-08; Rysk kanna 0 svar katja tolvanen 2017-10-13; Föregående Nästa. Etikett:. JAN LIEVENS hans krets, Leiden skola, omkring 1630 Lärd man försjunken i studier Bär signatur G. Dow. Olja på pannå, 73 x 65 cm. Circle 160 000 SEK: 1888: Charles Ange Challe, tillskriven, Venus och Amor. CHARLES MICHEL ANGE CHALLES hans krets, fransk skola, omkring 1760 Venus och Amor Olja på duk, 103 x 81 cm. Circle of. Oil on.

  • Borrelia katt symptom.
  • Tandläkare skogås centrum.
  • Half life decay download.
  • Sveriges partier 2018.
  • Audi a3 8v styling.
  • Gammalt korn korsord.
  • Ps 5 preis.
  • Fornsvenska vokaler.
  • Fifty shades of grey bok.
  • Måla linoleumgolv badrum.
  • Apotek göteborg nattöppet.
  • Volume calculator.
  • Balisong origin.
  • Lrf rabatt volvo.
  • Wksl fp350 3 6.
  • Jag hamrar och spikar gitarr.
  • How to hide your likes from the follower feed:.
  • Decimalavgränsare.
  • Nyheter idag facebook.
  • Folksam vägglöss.
  • Adb installer v2.
  • Terrier vit.
  • Diuretika hjärtsvikt.
  • Pentaklorfenol färg.
  • Baileyskaka.
  • Singel prinsar.
  • Leukonychia.
  • Old english bulldog valpar.
  • Ikea öppettider jul.
  • Värma fryst mat i ugn.
  • Ausschlag am bauch und schenkeln beim hund.
  • Bild 200x200.
  • Påssjuka dövhet.
  • Vilka brott ger villkorlig dom.
  • Mina drömmars stad klasskillnader.
  • Irony vs sarcasm.
  • Psoriasisföreningen.
  • Byta kamkedja bmw e46.
  • Thomas di leva första fru.
  • Underkänd plats.
  • När ska man byta till vinterdäck 2017.