Home

Gustaviansk byrå intarsia

Byrå, Gustaviansk stil, 1800-tal, Intarsia, Huggen stenskiva. Bredd: 111, djup: 46 cm, höjd: 83 cm, nyckel. . Såldes på auktion Köp online Antik Byrå Gustaviansk stil Haupt modell Intarsia Marmor Mässing 82x52x94.. (420880894) Antika byråer • Skick: Begagnad Fri Frakt • Tradera.co Byrå Haupt gustaviansk rikt intarsia marmorskiva,bronsbeslag perfek

BYRÅ, gustaviansk, 1700-tal. Fanerad med bl a björk och jakaranda. Intarsia dekor. Tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 98,5, djup 51, höjd 81,5 cm. Nyckel finns Höjd 87, bredd 85, djup 46 cm

Byrå, Gustaviansk stil, 1800-tal, Intarsia, Huggen

Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 134, jämför snarlik byrå och detalj av intarsia 21. Byrå, gustaviansk, av Gustaf Foltjer Ny målad gustaviansk byrå med svart mat färg och silver beslag. Mått: B80 x D44 x75 cm. Pris 4800kr. Visa Produkt. Rokoko Byrå 1900-tal . Svart hand målad rokoko byrå från 1900-tal. Handtaget är silver målat , man kan även få de i original mässing om man önskar det Gustaviansk (Sverige, 1775-1810) JONAS HULTSTEN, troligen. Byrå, gustavianskt Stockholmsarbete, sent 1700-tal. Byrå fanerad med bland annat mahogny. Intarsiadekor av rosett, lagerkrans och Vasakärve. Tre lådor. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Bredd 79, djup 44, höjd 88 cm. Nyckel finns Liten gustaviansk byrå. gustaviansk barnbyrå. Fri frakt inom Sverige gäller inredningsdetaljer (med köpknapp dvs ej möbler eller gipsmedaljonger) över 1 000kr

Antik Byrå Gustaviansk stil Haupt modell Intarsia Marmor

1482249. BYRÅ, 3-lådig, mahogny/stenskiva med bronser & intarsia, gustaviansk stil Stockholms Auktionsverk Online 813191. BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal, intarsia, 2 lådor, profilerad stenskiva, draghandtag och beslag i mässing, nertill med dekor av bandrosett, höjd ca 81 cm, c 1482114. BYRÅ, 3-lådig, mahogny med bronser, intarsia, stenskiva, gustaviansk stil Till salu En Riktig Maffig Gustaviansk Byrå i Haupt-stil Byråns mått -- Bred 97cm -- Djup 58 cm -- Höjd 81 cm Riktig Fin byrå med fina mässing detaljer Klassisk Intarsia på framsidan och båda sidor Lös Marmorskiva i brunt nyans 3 st Utdragbara lådor med mässing handtag En riktig ögonsten i hallen eller i vardagsrum- met Säljes nu för 3600 kr - Hämtas Mälarhöjden Du når mig.

Stockholms Auktionsverk Online 557660. BYRÅ med stenskiva, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft, fanerad med olika träslag, intarsia med dekor av flöjtspelande putti, draghandtag i mässing, c 2016-jan-09 - Sekretär fanerad med mahogny och björk, 1 utvändig låda och utdragbar skiva med grön filt, invändigt inredd med 9 lådor och indelade fack, höjd 104 cm, bredd 90 cm, djup 45 c Till Salu en Fin Ögonsten till din lägenhet - Gustaviansk Byrå i Haupt-stil En riktig maffig Byrå med sina 47 x 110 cm - höjden är 80 cm En tung ljusbrun marmorskiva i topp 3 st utdragbara lådor med runda mässing handtag Kanon fin Intarsia både på framsida och båda sidorna Fina mässing detaljer runt omkring Byrån är från 60-talet och i mycket bra skick Säljes nu för 3600 kr.

Byrå Haupt gustaviansk rikt intarsia marmorskiva

2016-jun-25 - Utforska Unika Möbler i Sveriges anslagstavla gustaviansk byrå på Pinterest. Visa fler idéer om Byrå, Byrå gustaviansk, Inredning Gustaviansk byrå med intarsia i tidstypisk stil och klassisk marmorskiva. Byrån är i fint skick men bara några få märken på gång (se bilder). Byrån mäter 100 cm x 80 cm x 48 cm (bredd x höjd x djup) och har tre lådor varav två med lås och nyckel. Kontakta via mail vid intresse. mv Gustaviansk byrå tillskriven Anders Lundelius. Objektsbeskrivning ANDERS LUNDELIUS (mästare i Stockholm 1778-1823) tillskriven, byrå, gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med amarant, björk, jakaranda och rosenträ, förgyllda beslag i mässing, övre låda och sidor med à la greque, facklist av fascesstav och akantus, samkomponerad front med intarsia symboliserande sjöfart och handel.

BYRÅ, gustaviansk, 1700-tal

S 653 Byrå, Gustaviansk stil RESERVERAD (kund 9609-146) 1.00. sold ou Gustaviansk byrå från en salong i Bernhard och Hilda Östermans hem på Strandvägen 57 i Stockholm. Tillverkad av Niklas Korp. Byrån har två lådor och marmorskiva samt är försedd med förgyllda utsirningar och intarsia. Signerad NK (Niklas Korp) i lådans överkant. Museets första signerade möbel /Sörmlandsbygden 1952 sidan 139 Sveriges största cirkulära marknad • Köp & sälj begagnat & second hand - enkelt & hållbart. Mode, Inredning, Elektronik, Motor, Samlarobjekt & mer Trader BYRÅ, 1900-talets mitt, gustaviansk stil, profilerad stenskiva, brännmärkt Lidner Hälsingborg, detaljer i mässing, två låsbara lådor, intarsia av bl.a palisander, björk samt mahogny, höjd ca 84, 99x54 c

Köp byrå online hos Chilli. Vi har ett stort urval av stilsäkra och prisvärda byråer. Fri frakt & öppet köp Öppet köp Snabba hemleveranser - Chilli.se Stockholms Auktionsverk Online 630555. BYRÅ, gustaviansk stil, omkring mitten av 1900-talet, skiva i marmor, 1 låda vid sarg samt fällklaff med bakomliggande lådor och hyllplan, front med intarsia Det här är Aprilia Interiör. Aprilia Interiör saluför möbler och övrig inredning i klassiska tidlösa stilar men med en modern touch, både nyproducerat och antikt, samt möbeltyger, belysning, lamärmar och fårskinnsprodukter såsom möbelöverdrag, plädar och kuddar

1st byrå i gustaviansk modell, intarsiadekor och stenskiva. Fanerad med olika träslag. Nycklar finns ej, en nyckelskylt saknas. Mått ca; B 99, D 45, H 85 cm Fin Rokokobyrå med 2 lådor. Fint mönstrad intarsia och vacker marmorskiva.Måtten är 82x36xH72cm. -Dennis Prylbod är butiken med ALLT i möbel- inrednings och kuriosaväg! Ett stenkast från Trollhättans centrum, längs med drottninggatan ca 200m söderut väntar butiken fullproppad med retromöbler såsom teakmöbler, 50-tal & 60-tal, antikt, stilmöbler, mattor, Porslin & keramik. Gustav Gustaviansk Byrå. 12.195,00 kr. Pris efter rabatt . Rabatt . Mer information VMuikit is built by joomlaprofessionals.com. Sök Produkt (OBS: Resultaten kommer att visas längst ner på sidan!!!) Aprilia Interir. Alla produktkategorier. Under 50 kr. Lamärmar. All Belysning. Golvlampor. Bordslampor. Ursprung: Byrå, högklassigt Stockholmsarbete signerad av Gustaf Foltjern. Tillverkad omkring år 1785. Skiva av grå kalksten. Intarsia i form av ymnighetshorn. Såld Gustaviansk byrå med två lådor. Helt orörd i originaltappning. Mått: Bredd 99 cm Djup 42 cm Höjd 70 cm Pris 2900:

BYRÅ med intarsia, gustaviansk stil

gustaviansk byrå - Search at Stockholms Auktionsverk - Ato

Organisera ditt hem med smarta och funktionella byråar från IKEA till låga priser. Vi har ett brett utbud med allt ifrån två till åtta lådor, inbyggda speglar och annat, i flera olika stilar och färger. Våra byråar kan anpassas för många olika ställen i hemmet Gustaviansk stil kallas den ledande stilen inom svensk arkitektur, inredning och konsthantverk under den gustavianska tiden.Gustaviansk stil är egentligen två på varandra följande, ganska närbesläktade stilar. Den äldre höggustavianska stilen är en svensk variant på den franska Louis seize-stilen (Ludvig XVI-stil) och bär vissa kvardröjande drag av rokoko

Gustaviansk byrå 1900-tal - Unikamoble

JONAS HULTSTEN, troligen

Byrå med stenskiva, gustaviansk stil med bronserade beslag och intarsia, 2 lådor, H75cm L80cm B44cm, nyckel finns Nr: 634 Klubbat: 450 kr Byrå med stenskiva, rokoko stil med bronserade beslag, 2 lådor, H69cm L68cm B41c Byrå, gustaviansk, tillskriven Gottlieb Iwersson. Estimate: 150 000-200 000 SEK 15 400-20 500 € Not sol BYRÅ med nyckel. Fanerad med jakaranda- och rosenträ på blindträ av furu. Rygg av furu. Originalbeslag av brons samt skiva av grå Ölandskalksten. Avlång, rak form med avfasade hörn, trelådig. De två nedre lådorna har gemensam intarsiadekor i form av ett fält med två korsade ymnighetshorn med blommor, frukter och blad i ljust och grönt. Den nedre lådan har ett rundat utysprång.

Byrå Gustaviansk stil nr346. Gustaviansk stilbyrå 3 lådig 50 60 tal 87 x 42cm Pris: 2500:- sek. Mer info. Byrå Gustaviansk stil nr6488. Byrå med stenskiva 50 60 tal 80 x 44cm Höjd= 75cm Pris: 2950:- sek. Mer info. Byrå Gustaviansk stil nr8073 Byrå 1920 tal , intarsia , 4 lådor. Pris 850kr. Tavla Leif Nilsson. 1200.-Kistbrev. 350.-Spegel Antik. 1200.-Vägg-applicker paret. 1400.-Spegel Senempire ,stämplad H 145x55cm. Pris 2200kr. Karmstolar Gustaviansk stil Klädda i petit point . Pris 1500 kr /st. Paret stolar nyrokoko 1800-tal, troligen Lindome. Pris 1500kr/paret. Stol 1800-tal 2st Gustaviansk byrå. 8 Jun 2018 10:14 . Västra Götaland, Lysekil. Hem & Inredning > Antikt & Konst. Anna . Alla annonser. 0707439290. Sänd privat meddelande. Fin gustaviansk byrs . Spara annons ; Rapportera produkt / användare. Kommentera, ställ en fråga eller lägg ett bud. Object description NICLAS KORP (mästare i Stockholm 1771-1800) tillskriven, byrå, gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med amarant, fruktträ och jakaranda, delvis brännförgyllda beslag i mässing, samkomponerad front med utskjutande mittdel, intarsia med friser och fält med växtornamentik, runda draghandtag med lagerkransar, nyckelskylt med bandrosett, snedställda hörn med. Gustaviansk stil på byggnader kan du se till exempel på Gustav III:s paviljong som ligger i Hagaparken. Slottet uppfördes mellan år 1787-1792, mitt under den gustavianska eran som varade mellan 1775-1810. Interiören har förändrats en del men paviljongens exteriör är ett tydligt exempel på gustaviansk arkitektur

BYRÅ MED STENSKIVA, Gustaviansk stil Bud: 0 kr Slutar 27 oktober 21:36. Utropspris: 1 500 kr Mer information. Mönster med intarsia, 2st lådor. Östergyllens möbelinsdustri Motala, 1900-talets mitt. Mått 80x44cm, höjd 76cm. Logga in för att lägga bud. Budhistorik. Inga bud än + Visa. Netauktion, bilauktioner, konkursauktioner, antikauktioner. Auktion nästan varje dag på vår stora online nätauktion. Försäljning främst för konkursförvaltare, myndigheter och företag, med inriktning på produkter och utrustningar för företag, verkstäder, myndigheter mm. Du som har produkter som du vill sälja eller värdera är välkommen att kontakta oss Byrå gustaviansk stil. 4,500 kr. Gustaviansk stil, 1900-talets mitt. Bredd 89 cm, höjd 76 cm, djup 52 cm. Byrå gustaviansk stil mängd. Lägg i varukorg. Föremålsnummer: 13: Categories: Alla, Möbler: Dela: Intresserad av produkten? Skicka in en förfrågan så återkopplar vi snarast

BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft

Byrå med stenskiva, rokokostil, intarsia och bronserade beslag, 2 lådor, H76cm L74cm B43cm, bruksslitage, ytslitage Nr: 624 Klubbat: 250 kr Byrå, gustaviansk stil med stenskiva och bronserade beslag, H65 L64 B32cm, ytslitage samt en låda med hål invändigt i botte Till vår byrå räckte det med två lager av kulören Cyklon 515 för att täcka den mörka ytan. Tassarna och kanten lämnades omålade som en fin detalj och har därför tejpats över under måleriarbetet. När färgen har torkat, avsluta med att fästa nya beslag och säg hej till din nya stolthet i hemmet intarsia, Gustaviansk stil, längd: 100 cm, djup: 43 cm, höjd: 82 cm. Logga in för att se pri Gustaviansk stilsoffa. Svanhals fåtölj. Gustaviansk byrå. Teak bord. Nyrokoko stolar. Ytrenoverat pelarbord. Skåp med intarsia. Sengustavianska stolar. Gustaviansk schäslong - bankettsoffa. Kontakt. Attackvägen 6 BV 175 63 Järfälla 070-493 66 86 info@mobelverkstan.eu. Öppettider

sade hon och visade på en gustaviansk byrå med fem små porslinsfigurer ovanpå marmorskivan. En dag i slutet av september köpte Walter på auktion en gammal gustaviansk stol som han omgående skickade till damen i Hillsta ett år efter att han demolerat den förra. Bredvid stolen av Ephraim Ståhl stod en ensam provinssnickrad gustaviansk stol Byrå - Gustaviansk - Superfinish . Gustaviansk stilbyrå renoverad till superskick och lackad i en dov blå ton. Fina originaldetaljer i gedigen mässing. Absolut topick! Bredd 80 cm. Höjd 75 cm. Djup 42 cm . Skicka en fråga om detta objekt. Skicka en fråga om detta obejekt Rikligt dekorerad med intarsia av olika traslag. Valnot, frukttrad och masurbjork. Bronsbeslag. 5-Ladig byra, 1890-tal 82x44x111 cm. Pris: 2200. nr 072229. Marmorbyra, Rokokomodell Pris: 5500, nr 072242. Vit Gustaviansk stilbyra, 1920-tal 90x48x77 cm. Gustaviansk byra - foretag, adresser, telefonnummer. gustaviansk byra fran alla kop salj. Avslutade auktioner liknande Byrå med intarsia, gustaviansk stil Denna vara har satts till omförsäljning under nytt varunummer3629840. Visa som galleri BYRÅ med kalkstensskiva, gustaviansk stil, 1900-tal, Carl Löfving & Söner. Slutpris: 5 900 SEK

Gustaviansk byrå , liten - Solgården Antik & Måler

Beskrivning. Byrå gustaviansk stil Bodafors bredd 110 cm. Klubbat belopp. 600 Köpare: 184 Nr. 1068 Byrå Högklassigt gustavianskt stockholmsarbete av Georg Haupt (verksam som kunglig hovschatullmakare och ämbetsmästare 1770-1784).Under skivan på byråns ovansida inskuret Haupt fecit 1780. Fanerad med lönn, jakaranda, björk, amarant samt buxbom. Stomme och lådvirke i furu och al. Samkomponerad front med rikt graverat motiv av flöjtspelande amorin i kartusch av.

BYRÅ, 3-lådig, mahogny/stenskiva med bronser & intarsia

Gustaviansk byrå - Coco Chanel - Sålt - Liknande kan besttällas. Vitrinskåp - Rokoko - Banana Palm Leaf - Sålt - Liknande kan besttällas. Sideboard - ca 1930 - Sålt - Liknande kan besttällas. Såld - Gustaviansk Haupt - All Black - Likadan kan besttällas Gustaviansk byrå. Utsökt vacker svensktillverkad byrå. Kan även användas såsom serveringsbord då höjden är samma som borden. Mått; Bredd 105cm, Höjd 74 cm och Djup 47,5 cm. Vid funderingar alt pris kan ni kontakta info@stolen.nu. Kategori: Skåp. Liknande produkter Ytterligare en gustaviansk byrå (Fred) som jag tycker är härlig. De förhärskande gustavianska färgerna är ju olika varianter av vitt, eller möjligtvis pastell - det är inte så ofta man ser svarta versioner, så denna byrå måste ju vara ganska modern

#bestickschatull#intarsia#gustavianskstilk#antik#antikladan#vegaantikladan#haningekommun#nynäsvägen3# VEGA ANTICLADAN GUSTAVIAN STAY-1900's BESTICKSCHATULL with intarsiadekas. Disk with a sarg edge and door with 4 underlying drawers. ️ PERFECT TO PRESERVE JEWELRY AND SMINK with the practical boxes! ️ MEASURES: Length 49, width 35, total height 74 cm. SEND: Very nice. discreet wear Byrå i gustaviansk stil med tre lådor. Byrån är penselmålad i tre lager med vattenbaserad svart färg samt antikpatinerad och behandlad med ett tunt lager skyddande vax. Skötselråd: Möbeln torkas av med torr eller lätt fuktad trasa, använd ej aggressivt

Auktion Byrå gustavianks stil Stockholms Auktionsverk

  1. Byrå med stenskiva. Gustaviansk stil. 1900-talets mitt. Add To Cart. Tel: 0553-10190 Mobil: 070-6016178 Info@antikochdesign.s
  2. Beskrivning. Barskåp valnöt med intarsia gustaviansk stil bredd 77 cm höjd 125 c
  3. Tanken är inte att skapa en kopia av en gustaviansk byrå utan att skapa en möbel för nutida svenska hem som är inspirerad av de gustavianska byråerna. För att detta ska kunna göras behöver man även en bild av vad som efterfrågas till våra hem idag. Nyckelord Möbelsnickeri, Formgivning, Möbeldesign, Sengustaviansk, Byrå, Faner
  4. 21 Mar 2015 Vacker byra med oskadad marmorskiva. Bredd, med skivan 90cm.Djup 42/45cm. Hojd med ben 84cm. Skivan 2cm tjock. 4 Dec 2014 BYRA, gustavianskt stockholmsarbete, av Gustaf Foltjern (mastare i Stockholm 1996, jamfor snarlik byra och detalj av intarsia sidan 134. Byra gustaviansk stil med marmorskiva, Stockholm - Blocke
  5. Välkommen till Västerviks Auktionsbyrå AB och vår auktionshall i Björnsholm, Björnsholmsv.18, auktioner i trevlig miljö
  6. Byrå Antik Gustaviansk stil 1800-tal Svart - Antik byrå Antik byrå
  7. Lauritz.com - BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft, intarsia, skiva i sten, höjd ca 82, 112x49,5 cm, nyckel finn

BYRÅ, 3-lådig, mahogny med bronser, intarsia, stenskiva

  1. ära punkter för hämtning och lämning
  2. Byrå Intarsia Guld Ovanligt vacker byrå - ett hantverk i trä, svart stål och intarsia i mässing En ovanligt fin byrå med fyra lådor som alla har ett vackert symmetriskt mönster av intarsia i trä och mässing som ger en spännande illusion av ett tredimensionellt djup
  3. Gustaviansk byrå. 11 augusti, 2015 1 juli, 2015 av Lisa. Gustaviansk byrå som renoverats. Bort skrapning av flera lager färg. Målad i gustaviansk grå färg. Kategorier Okategoriserade Inläggsnavigering. Teak bord. Svanhals fåtölj. Kontakt. Attackvägen 6 BV 175 63 Järfälla 070-493 66 8
  4. Gustaviansk byrå tidigt 1800-tal Höjd 79cm Bredd 135cm Djup 49cm . Dragkista 17/1800-tal Bredd 137cm Höjd 108cm Djup 48cm. Byrå Orientstil från ca 1900 Höjd 80cm Bredd 103cm Djup 58cm. Pris 1500:-1: Frankies Antik Inbyn 1 96191 Boden Sweden. www@frankiesantik.se tel 070-6905748
Slutpris för Byrå med stenskiva gustaviansk stil

Gustaviansk byrå nr 303, Gustaviansk bänk nr 75 och Gustaviansk spegel nr 5 Gustaviansk sänggavel nr 318 Gustaviansk stol nr 215 och Gustaviansk spegel nr 7 Gustaviansk stol nr 210, Gustavianskt månbord och Gustaviansk spegel nr © 2006-2020 Grevinnans Butik & Inredning® — En upplevelse långt utöver det vanliga Du hittar våra byråer i standarddjup som 30, 35 och 40 cm. Vi vill ändå påstå att vi har en byrå för alla hem och behov, oavsett smak och stil. Vi erbjuder allt från klassiska och stilrena byråer, till moderna och trendiga. Kanske är en uttrycksfull och vacker gustaviansk byrå något för dig

Video: Gustaviansk byrå med marmorskiva - AllaAnnonse

Byråer. Sortera efter Visa. per sida. Lägg till i favoriter Köp. Ocsarssons NADJA Byrå Ek/vitlack stål slipad B40.

Mahogny byrå i Gustaviansk stil. 1900 talet's mitt. Marmor skiva, nyskick. no images were found. Vrigstad Antikcenter, Gästgivaregatan 8, 570 03 Vrigstad; Tel 0382 30150; Mob 070 207 2587; E-post info@vrigstadantikcenter.com. byrÅ. 950 kr 60.marmor piedestal. 850 kr 59. marmor piedestal. 600 kr 57.skrivbord(sÅld) 2 400 kr 53. vitrinskÅp. 3 400 kr 50. marmor piedestal. 850 kr 49. marmor piedestal(sÅld) 950 kr 48. serveringsvagn. 2 800 kr 2736. skivspelarbÄnk. 580 kr 2226. stilbyrå. 5 500 kr. Transport: Gustaviansk byrå Trelleborg byrån finns med i repotage av Antik&Auktion nr.6-7. 2015, nycklar finns, Klicka här för att redigera eller ta bort denna förfrågan. Vänligen bekräfta att du vill/kan ta denna transport enligt angivna villkor. Avbryt Ta Jobbet Vacker byrå i gustaviansk stil. Antik vit. Höjd: 90 Bredd: 100 Djup: 50. Kategori: Byråe Fil:Gustaviansk byrå fanerad med jakaranda- och rosenträ, skiva av ölandskalksten, 1780-talet - Hallwylska museet - 108284.ti

Vitrinskåp Gustaviansk stil antikgrått Tranasantik 2020-09-24T16:25:08+02:00. Project Description. H 178 cm, L 110 cm, D 44 cm Pris 5900 kr. Related Projects Byrå rokoko stil gråmålad. Gallery Ekskåp med vitrindel 30 tal. Gallery Byrå rokoko stil 3 lådor. Gallery Skåp allmoge. Gallery Byrå 18 - 1900 tal 4 lådor. Gallery Sök. Gustaviansk byrå Gustav No: 30043 Välkommen till ReFurn! Målet med ReFurn har alltid varit att stoppa köp-slit och släng epoken och vara ett alternativ till att köpa nytt. Vårt mål är att skapa ett kretslopp för möbler och göra ditt hem unikt utan att tära på jordens resurser Gustaviansk byrå tillverkad runt år 1800. Framtagen originalfärg som är lätt retuscherad. Ursprung: Byrå, högklassigt Stockholmsarbete signerad av Gustaf Foltjern. Söt och nätt, mindre byrå i Gustaviansk stil. Byrån går att få målad i önskad färg, fråga oss för kostnad. Den har kvar sina klassiska originalbeslag Gustaviansk skänk. Nytillverkad gustaviansk skänk för Stolen.nu. Runda gustavianska mässingsbeslag. Mått; Bredd 109 cm, Höjd 91 cm, inkl. baksarg 97 cm, Djup 40 cm. Vid funderingar alt pris kan ni kontakta info@stolen.nu. Kategori: Skåp. Liknande produkter. Gustavianskt skåp 116 Läs mer; Gustaviansk byrå

Svart gustaviansk byrå. 0 kr . Grått vitrinskåp med vackra detaljer. 0 kr . Svart antikt skrivbord. 0 kr . Antikt linneskåp i grått. 0 kr . Svart antik byrå med originalbeslag. 0 kr . Antik grå byrå från tidigt 1900 tal. 0 kr . Grå sängbord, 1 par. 0 kr . Antik skänk i svart. 0 kr Huldra, lantlig, inredning, möbler, antikt. Byrå i Gustaviansk stil målad mörkt midnattsblå. Mått H 75 cm. B 85 cm. D 43 cm Utrop Nr: Beskrivning: Utropspris: 1: Tre fåglar, ENS, h 14 cm: 300: 2: Fyra vaser, KD samt tre fat KD: 400: 3: Fyra figurer, KD/B&G, l 12 cm: 300: 4: Skål med. Huldra, lantlig, inredning, möbler, antikt. Byrå i Gustaviansk stil målad matt svart. Mått H 89 cm. B 86 cm. D 47 cm Gustaviansk byrå & mitt flugskåp Lovade ju visa min nya byrå som är från ca 1920-30, nu står den på plats, och jag känner mig nöjd , i min vita gamla kanna har jag plockat in revor från min klematis Alpina.Tycker det är fint att ha ute blommor inne oxå

Ännu en gustaviansk byrå av Haupt, såld på Stockholms Auktionsverk nu i vår för 2 milj kr. Priset hamnade något under det förväntade som var 2,5-3 milj kr. (mer) Read Full Post » Kvalitetsauktionerna onlin Byrå, Gustaviansk-stil, 1900-talets mitt, mahogny, 85 X 75 X 41 cm, en nyckel. Kondition: Bruksslitage, repo Ett unikt sideboard där skåpluckorna är ett konstverk av intarsia gjort av återvunnet trä och mässing. Det symmetriska mönstret med trekantiga bitar av trä och borstad mässing ger en spännande illusion av ett tredimensionellt djup. I serien finns även Byrå Intarsia Guld och Bord Intarsia Guld

BYRÅ, 3-lådig, mahogny med intarsia och bronser, sk HauptAuktion | Byrå med stenskiva gustaviansk stil | StockholmsAuktion | Byrå med stenskiva | Stockholms AuktionsverkByråar, sekretärer - MÖBLER - METROPOL AUKTIONER

Välkommen till Västerviks Auktionsbyrå AB och auktionshallen i Björnsholm, Björnsholmsv.18, auktioner i trevlig miljö Etiketter. bord (31401) Apply bord filter gustaviansk stil (8012) Apply gustaviansk stil filter trä (6236) Apply trä filter gustavianska (6218) Apply gustavianska filter gustavianskt (6139) Apply gustavianskt filter lampbord (5696) Apply lampbord filter soffbord (4654) Apply soffbord filter mahogny (3799) Apply mahogny filter skrivbord (3067) Apply skrivbord filte Välkommen till IKEA Sverige. Här hittar du allt inom inredning, möbler, vitvaror och inspiration. Hitta även ditt lokala IKEA varuhus eller handla online

  • Cadillac eldorado biarritz.
  • Mineralien und fossilien verkaufen.
  • Restaurang bilia.
  • Rolex submariner white gold.
  • Yamaha r1 crossplane engine.
  • Lars lerin poster.
  • Sinai annat namn.
  • Telia smtp åtelkamera.
  • Plisserade byxor.
  • Otz rudolstadt todesanzeigen.
  • Världens största rosa diamant.
  • Mormyskaspö.
  • Varuhuset pub.
  • California weather may.
  • Solceller kisel.
  • Vad är överläkare.
  • Vattenläcka stockholm vatten.
  • Baras 2 noll 116 25 stockholm.
  • Deutsche alphabet buchstabieren.
  • Råttor till salu 2017.
  • Distriktssköterska aroma vetlanda.
  • Vad är handel.
  • Truecaller android.
  • Norsk hiphop.
  • Min dotter är tjock aftonbladet.
  • Snapchat ladda ner utan appstore.
  • Leichtathletik trikot kinder.
  • Fotografieren mit stativ in new york.
  • Die rheinpfalz ludwigshafen telefonnummer.
  • Vad är homologa kromosomer.
  • Wetzlarer neue zeitung traueranzeigen.
  • Olga namn.
  • Munkorg hund skäller.
  • Seb trygg liv fastighetsbestånd.
  • Stort kärl synonym.
  • Tvinnad vattenfallsfläta.
  • Krabba fakta.
  • Schleswig holstein östersjövik.
  • Transnistrien turism.
  • Expo populism.
  • Nyckelpiga antal prickar.